Drzewo w krajobrazie #1 Święto krajobrazu, święto drzew
20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa: to właśnie tego dnia podpisano Europejską Konwencję Krajobrazową (sporządzoną we Florencji 20 października 2000 roku).
Konwencja została ratyfikowana przez Polskę 27 września 2004 roku., a weszła w życie 1 stycznia 2005 roku. Podstawowym celem Konwencji jest promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu oraz organizowanie współpracy europejskiej w tym obszarze. W celu realizacji jej zapisów, Strony podejmują działania zmierzające m.in. do:
- prawnego uznania krajobrazów jako istotnego komponentu otoczenia ludzi;
- ustanowienie procedur udziału społeczeństwa w procesach planowania i zarządzania krajobrazem;
- uwzględniania kwestii krajobrazowych we wszelkich działaniach związanych z zarządzaniem przestrzenią.
Konwencja traktuje krajobraz jako obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich.
To także ważny element życia człowieka zamieszkującego zarówno miasta jak i wsie, na obszarach zdegradowanych czy pospolitych, jak również na terenach odznaczających się wyjątkowym pięknem – na przykład w obrębie parków krajobrazowych 🙂
Pomysł obchodów powstał w 2016 roku z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Mając na uwadze znaczenie drzew dla kształtowania krajobrazów naturalnych i kulturowych oraz ich nieocenioną rolę przyrodniczą zdecydowano, że głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2020 roku będzie drzewo w krajobrazie. To właśnie drzewa są istotnym komponentem wielu krajobrazów i niejednokrotnie decydują o ich kształcie, nadając im niepowtarzalny charakter. Trudno pisać o drzewach wyłącznie w kategoriach przyrodniczych. Drzewo nawet w pojedynczej postaci ma dla człowieka szczególne, wielowymiarowe znaczenie. Historia ludzkości pokazuje, iż niejednokrotnie znajdowało się ono w kręgu najwyższych wartości, personifikując bóstwa, symbolizując prawdy życiowe, stanowiąc łącznik ze światem pozaziemskim. Obraz drzewa uwieczniony został na płótnach i rycinach, stronach papieru i kartach papirusu…
Tekst: Agnieszka Kaźmierska, Hanna Nowak
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”245″ exclusions=”2079,2081″ sortorder=”2075,2072,2073,2077,2074,2078,2076,2080,2079,2081″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”8″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]