Kartka z Kalendarza: Październik – Popielica szara
W kalendarzu „Krajobraz w Świecie zwierząt” październik zilustrowany jest rysunkiem popielicy szarej.
Wiemy gdzie możecie ją spotkać!
Nadrzewna szynszyla, tak można określić niezwykłą popielicę szarą. To jeden z zaledwie czterech przedstawicieli rodziny popielicowatych w Polsce, najbardziej skrytych, nocnych leśnych stworzeń. Popielice to największe śpiochy wśród zwierząt, zapadają w najgłębszy stan uśpienia, zwany hibernacją.
Temperatura ciała tych gryzoni obniża się wówczas do kilku stopni Celsjusza, a procesy życiowe zwalniają. Serce uderza tylko kilka razy na minutę, zaś energia do podtrzymania życia czerpana jest z zapasów tłuszczu, nagromadzonego jesienią. Zdarza się, że popielice potrafią przespać od 7 do 10 miesięcy.
W skrajnych przypadkach, w latach nieurodzaju nasion buka, hibernacja może trwać od lipca aż do czerwca następnego roku. Do hibernacji popielice wykorzystują nory innych gryzoni; powiększają je i na głębokości od 30 do 50 cm pod ziemią wygrzebują niewielką, owalną komorę. W tym czasie zwierzęta nie wydzielają żadnych zapachów, nie wydalają i nie poruszają się. Są niewidoczne dla drapieżników.
Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego wraz z naukowcami z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzą reintrodukuję zagrożonej popielicy.
Największego śpiocha w lesie, popielicę szarą, spotkacie
w Sierakowskim Parku Krajobrazowym oraz Parku Krajobrazowym
Promno.
w Sierakowskim Parku Krajobrazowym oraz Parku Krajobrazowym
Promno.
tekst Rafał Śniegocki