III edycja projektu z cyklu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”
Wzorem lat ubiegłych odbyła się już III edycja projektu z cyklu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”, skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego, którzy zechcieli włączyć się w działania na rzecz zwiększenia liczebności populacji dziko żyjących pszczołowatych. Zrealizowana została przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego we współpracy ze Związkiem Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Poznaniu oraz Departamentem Edukacji i Nauki UMWW.
Projekt realizowany był w okresie marzec – wrzesień 2018 r.
W tegorocznej edycji projektu brało udział ponad 250 osób, zaangażowani byli nie tylko koordynatorzy projektu i ich uczestnicy – uczniowie, ale również całe rodziny dzieci i młodzieży biorącej udział w projekcie
W ramach projektu uczestnicy wykonali budki przeznaczone do zasiedlenia przez dziko żyjące pszczołowate oraz przygotowali „stołówki” dla dziko żyjących pszczołowatych. Ponadto przeprowadzili obserwacje w okresie kwiecień – sierpień i przesłali opracowania w formie prezentacji multimedialnej z przebiegu projektu.
Spośród nadesłanych prezentacji multimedialnych wyróżniono 10 najciekawszych:
– Szkoła Podstawowa w Ostrowitem – „Pszczołowaci”
– Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie – „Szkolny Klub Naszej Ziemi”,
– Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach – „Pszczeli Przyjaciele”,
– Szkoła Podstawowa w Złotkowie,
– Szkoła Podstawowa w Kleczewie,
– Szkoła Podstawowa w Sławoszewku,
– Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym – Koło Przyrodnicze,
– Szkoła podstawowa w Kamionkach – „Kamionkowa pasieka”,
– Szkoła Podstawowa w Koziegłowach,
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Gościnni” w Kórniku
4 października br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kleczewie, odbędzie się podsumowanie III edycji projektu z cyklu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”.
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnej edycji projektu.
Małgorzata Walicht
Eliza Mikołajewska-Maruszyńska