Zimowe niebo Chalina
W dniu 16 lutego 2018 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Chalinie i otwartym w kwietniu 2017 r. obserwatorium astronomicznym odbyły się zajęcia z cyklu „Pod Ciemnym Niebem Chalina” – Spotkania z astronomią pod tytułem „Mitologia wśród gwiazd – rozpoznawanie gwiazdozbiorów zimowego nieba”. Udział w zajęciach zgłosiło łącznie 17 osób, jednak z różnych względów, w zajęciach uczestniczyło 10 osób.
Zajęcia rozpoczęły się krótką prelekcją na temat zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem i konieczności ochrony ciemnego nieba. Następnie uczestnicy przeszli pod kopułę obserwatorium, gdzie mogli zobaczyć znajdujący się w niej teleskop robotyczny i dowiedzieć się jak on działa. Usłyszeli też jak wykonuje się astrofotografie i do czego mogą one być wykorzystywane. Kolejnym punktem programu był wykład „Mitologia wśród gwiazd – rozpoznawanie gwiazdozbiorów zimowego nieba”, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się między innymi czym różni się gwiazdozbiór od asteryzmu i zapoznali się z takimi gwiazdozbiorami jak Kasjopeja, Wielka Niedźwiedzica, Orion, Byk czy Bliźnięta i historiami z nimi związanymi. Dowiedzieli się też jak odszukiwać gwiazdozbiory i asteryzmy na niebie. Po wykładzie, podczas krótkich warsztatów, uczestnicy przećwiczyli korzystanie z obrotowych map nieba pozwalających łatwo odszukiwać obiekty na niebie w zależności od daty i godziny obserwacji a także sprawdzić jaki fragment nieba będzie widoczny w określoną noc. Dowiedzieli się też w jaki sposób przy pomocy programów komputerowych i aplikacji mobilnych sprawdzić co znajduje się obecnie na niebie. Po warsztatach uczestnicy przeszli na teren koło kopuły by móc na żywo zobaczyć omówione wcześniej gwiazdozbiory. Po odnalezieniu części z nich udało się również zobaczyć Drogę Mleczną, przelatującego satelitę a nawet tak zwaną spadającą gwiazdę czyli meteor.
Podczas zajęć padało dużo pytań, co wyraźnie wskazuje na zainteresowanie uczestników tematem. Również oceny w wypełnionych ankietach ewaluacyjnych są pozytywne i większość uczestników warsztatów deklarowało chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach w przyszłości.
Karolina Ferenc