Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska za nami
Dnia 5 czerwca br. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz kolejny odbył się Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska. Impreza trwała w godzinach 11 – 18. Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny objął Głos Wielkopolski, Radio Merkury oraz TVP3 Poznań. Impreza została przeprowadzona przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Budżetu Miasta Poznania. Hasłem przewodnim imprezy było zdanie „Wie to mały, wie to duży, środowisko zdrowiu służy”, autorstwa Marii Feler ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała S. Wyszyńskiego z Mieleszyna, wybrane w wyniku konkursu dla uczniów szkół podstawowych z Wielkopolski.
Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska stanowił część międzynarodowej inicjatywy mającej na celu promocję zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska. Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na pamiątkę Konferencji Sztokholmskiej, która odbyła się 5 czerwca 1972 roku. Była to pierwsza światowa konferencja, której głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na przyrodę oraz jej stan, a także uświadomienie społeczeństwu, że wszystkie działania człowieka mają ogromny wpływ na otaczające go środowisko. Aktualnie dzień ten obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie.
Podczas trwania imprezy Ogród Botaniczny odwiedziło ok. 2250 osób (dwa razy więcej niż rok temu!). Otwarcia imprezy dokonali: Dyrektor Ogrodu Botanicznego Justyna Wiland-Szymańska, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Janusz Łakomiec oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju Jacek Zatoński. Po ich wystąpieniu na scenie zagościły występy artystów, pokazy sztuk walki i zabawy dla dzieci. Wręczono również nagrody dla uczestników konkursu „Sołectwo Przyjazne Naturze”, konkursu na hasło promocyjne Wielkopolskiego Dnia Ochrony Środowiska oraz konkursu plastycznego Malowany Dzień Środowiska.
Impreza nie mogłaby się udać bez pomocy ze strony licznych instytucji i organizacji. Na liście podmiotów współorganizujących tegoroczny Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska znalazły się:
- Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych EKOART,
- Fundacja Biblioteka Ekologiczna,
- Koło Naukowe Ochrony Środowiska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
- Liga Ochrony Przyrody Okręg Poznań,
- Palmiarnia Poznańska,
- Rada Osiedla Ogrody,
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu,
- Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko,
- Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”,
- Arboretum Leśne w Zielonce,
- Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
- Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o.,
- Fundacja Ludzki Świat – Mundo Humano,
- Polska Akademia Nauk Zakład Doświadczalny w Kórniku „Szkółki Kórnickie”,
- Straż Miejska Miasta Poznania,
- Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu,
- Sekcji Badania Bezkręgowców Koła Naukowego Przyrodników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- ochotnicze straże pożarne z Lubonia, Plewisk i Puszczykowa,
- Fundacja Ratuj Ryby.
Na stoiskach organizatorów można było zapoznać się z ich działalnością i aktualnie prowadzonymi projektami oraz uczestniczyć w wielu interesujących warsztatach, takich jak:
- Tworzenie rajskich ptaszków z plasteliny, kolorowych piórek i nasion,
- Tworzenie własnych niepowtarzalnych notesów z odpadów,
- Kredomalowanie – konkurs malowania za pomocą kredy motywów przyrodniczych,
- Malowanie na koszulkach motywów ze świata przyrody,
- Wspólne tworzenie roślinnej mandali m.in. z kwiatów, liści, kamieni i patyków,
- Odciskanie w piasku śladów zwierząt,
- Budowanie budek lęgowych dla ptaków,
- Nauka rozpoznawania dźwięków przyrody.
Zainteresowaniem cieszyły się również liczne pokazy i wystawy m.in.:
- Pokaz prac członków Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKOART,
- Poznawanie mikroświata roślin i zwierząt pod binokularami,
- Przyrodnicze dziwadła – prezentacja nietypowych roślin rodzimych,
- Akwaria z małżami i roślinami, gabloty z owadami, zielniki,
- Model aeratora,
- Maskotki Felka Flaszki (Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu),
- Samochody strażackie i radiowóz ekopatrolu (Straż Miejska Miasta Poznania),
- Wystawa fotograficzna – „Ryby śpiewają nie tylko w Ukajali”,
- Wystawa ryb śródlądowych,
- Pokaz wyposażenia edukacyjnej łodzi do Eko-Rejsów.
Oprócz wymienionych atrakcji można było zdegustować napary z ziół, wziąć udział w wycieczkach czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wykorzystaniem sprzętu do prac leśnych, munduru leśnika, kombinezonu strażaka czy wyposażenia pszczelarza. Przez cały dzień trwał też konkurs „Zielone pieczątki”, w ramach którego należało odwiedzić wszystkie stoiska imprezy, uprzednio wykazując się zaangażowaniem i przyrodniczą wiedzą. O każdej pełnej godzinie wszyscy ci, którzy zebrali komplet pieczątek potwierdzających wykonanie zadania brali udział w losowaniu nagród. Duża atrakcją była również zbiórka odpadów problematycznych takich jak sprzęt RTV, baterie czy lekarstwa prowadzona przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. W zamian za przyniesienie odpadów przekazywane były rośliny ufundowane przez Szkółki Kórnickie.
Bardzo dziękujemy współorganizatorom oraz przybyłym gościom i już teraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Wielkopolskiego Dnia Ochrony Środowiska!
Jacek Zatoński
Wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju
Przedsięwzięcie pn. „Ekoedukacja w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu